Українці зараз рятують польський ринок праці

Українці зараз рятують польський ринок праці

Українська міграція до Польщі останнім часом стала однією з найпомітніших тем двосторонніх відносин. Усе більше українців у пошуках праці за кордоном звертає увагу на західну сусідку - Польщу, яка є близькою географічно, культурно і куди  найлегше зробити візу.

З якими проблемами стикаються українські трудові мігранти у Польщі? Якими є тенденції на польському ринку праці? Чи українці забирають у поляків робочі місця? На ці та інші питання в інтерв'ю власному кореспондентові Укрінформу відповів директор польської компанії з працевлаштування іноземців EastWestLink Анджей Коркус.

НА ПОЛЬСЬКОМУ РИНКУ ПРАЦІ - ГІГАНТСЬКИЙ ПОПИТ НА ТРУДОВИХ МІГРАНТІВ

- Пане директоре, скільки українських мігрантів зараз перебуває в Польщі?

- Думаю, що близько мільйона осіб. Торік, у піковий період, наприкінці літа - на початку осені одночасно було понад мільйон осіб.

- Українським працівникам в останні роки було нелегко в Польщі. Дуже часто зустрічалися випадки обману, наприклад недоплати зарплат чи жахливі умови проживання.

- Ці зловживання насправді "вичистили" ринок. Зараз на ринку праці гігантський попит на працівників. Тож, якщо вони стикаються з поганим ставленням працедавця чи отримують зарплату нижчу за обіцяну, то просто йдуть до іншого працедавця. Пропозицій праці настільки багато, що є з чого обирати. Лише на будівельному ринку Польщі зараз є 100 тис. вакансій, про які повідомляють представники цього бізнесу. І це не PR, а реальність. Найбільші польські будівельні компанії не беруть участь у невеликих тендерах, оскільки вони побоюються, що не зможуть реалізувати інвестиції через нестачу робітників.

- Якщо підсумувати за всіма секторами польської економіки, то яким є попит в Польщі на іноземного працівника?

- Складно сказати. Зараз спостерігається сповільнення у працевлаштуванні в сезонних секторах, наприклад аграрному. Але ще весна, а коли прийде літній сезон, то прогнозую, що польській економіці знову не вистачатиме 300 тис. працівників.

Ці люди могли б приїхати з України, Білорусі, Молдови, можливо, і з більш віддалених від Польщі країн. Однак, створена польська система із залучення міграції не настільки ефективна, аби обслужити весь попит на ринку праці.

-З якими проблемами стикаються українські трудові мігранти після приїзду до Польщі?

- Перша й основна проблема - це мовний бар'єр. З кожним днем усе більше українців приїжджає до Польщі з центральної та східної України, де вони часто навіть не розмовляють українською. Відтак, їм ще складніше зрозуміти польську мову, ніж жителям західної України. Через незнання мови вони мають проблеми з адаптацією у праці, спілкуванні з польськими працівниками. Хороша кон'юнктура на польському ринку праці призвела до того, що іноземців працевлаштовують підприємці, які не підготувалися до цього. Відтак, трапляються випадки нетолерантного ставлення до іноземців тощо.

Приїзд мігрантів розв'язує проблеми на ринку праці. Якщо працівників мало, то працедавці повинні краще подбати про них. Усе просто: якщо працедавець не забезпечує належних умов, то в нього буде менше працівників, що відбиватиметься на виробництві. Тому, зараз кожний працедавець докладає зусиль, аби краще адаптувати іноземця до праці, часто використовуючи досвід спеціалізованих агенцій, такої як наша.

- Як ваша компанія допомагає подолати ці труднощі?

- Ми є буфером між працівником і працедавцем: забезпечуємо робітників житлом, навчаємо їх, пояснюємо суть роботи на початку праці, ставимо бригадирів, які координують процес адаптації працівників. Іншими словами, ми забезпечуємо іноземцям "м'яку посадку". Мета роботи нашої фірми спрямована на нівелюванні бар'єрів між польським працедавцем й іноземцем-мігрантом.

Автовокзал у Варшаві є найбільшим хабом, куди приїжджають усі іноземці, зокрема, й українці. У нас там операційний центр, де ми збираємо іноземців, пояснюємо їм вимоги польських працедавців, навчаємо їх правил безпеки при праці, а також розповідаємо про базові речі: як користуватися засобами комунікації в Польщі, де найближчі магазини, роздаємо невеликі словники з основними фразами, створюємо їм банківські рахунки, закуповуємо сім-карти тощо. З нами співпрацюють ряд професійно-технічних шкіл, і наші працівники можуть там безкоштовно навчатися. У цих школах є також базові курси польської мови. Тобто ми хочемо, аби ці люди почувалися в Польщі якомога краще.

УКРАЇНЦІ В ПОЛЬЩІ - НЕ БІЖЕНЦІ, А ТРУДОВІ МІГРАНТИ

- На початку цього року в Польщі набув чинності новий закон про іноземців. На вашу думку, він ускладнює українцям приїзд і працевлаштування у Польщі, чи навпаки?

- Закон насамперед ускладнив роботу нам, оскільки він накладає ряд додаткових обов'язків, які повинні виконати регіональні відділи праці, а також і ми - працедавці. Зокрема, відділи праці мають виконати значно більший обсяг роботи щодо реєстрації заяви про намір працевлаштування іноземця, і це, на жаль, призвело до значно довшого періоду очікування. Ця система є недопрацьованою: там є якісь помилки, ми часто не можемо зареєструвати тих заяв. Але думаю, що зараз триває перехідний період і згодом все якось стабілізується. Натомість, у довгостроковій перспективі цей закон допоможе краще контролювати міграцію, краще оцінити, скільки отримано заяв про намір працевлаштування іноземців, скільки з них працює по цих заявах і як довго працюють.

Я сподіваюся, що регіональні відділи праці розширяться, оскільки їхня ефективніша робота - в інтересах Польщі. За заяву про намір працевлаштування іноземця працедавець платить 30 злотих (понад 220 грн). На цій підставі приїжджає працівник, який щомісяця генерує прибутки у вигляді сплати податків до польського бюджету у сумі близько 1 тис. злотих (понад 7 тис. грн), вже не кажучи про сплату ПДВ підприємством, яке працевлаштовує іноземця.

- Не можемо уникнути й політичних питань. Часто польські політики у публічному просторі називали українських мігрантів "біженцями". Як ви до цього ставитеся?

- Часом до нас приїжджають люди з окупованих територій на сході України і ми їх працевлаштовуємо. Тільки вони не реєструються як біженці. Для них найпростішою формою потрапити до Польщі є отримання візи на працю і приїзд сюди на основі заяви. Без сумніву, ми не маємо мільйона біженців, а люди з цих регіонів приїхали сюди за "здоровою" моделлю - не просити опіки, а працювати.

- Що польська держава могла б ще зробити, аби спростити українським трудовим мігрантам приїзд до Польщі?

- Загалом, процедури, які діють у Польщі, є непоганими. Уся структура є нормальною, але потрібно більше персоналу у відділах праці. Вони мають настільки багато роботи, що не можуть ефективно й швидко обслуговувати документацію по такій значній кількості мігрантів. А це ж найкраща інвестиція, оскільки працівники платять податки, соціальні відрахування, а додатково генерують польський ВВП. А для того, щоб поборотися за  найкращих працівників з-за кордону, потрібно створити спеціальні шляхи легалізації для IT-сфери, інженерів, слюсарів, тобто працівників спеціальностей, щодо яких конкурує увесь світ.

- "Українці забирають у поляків місця праці", або "українці знижують полякам зарплати" - це часто можна почути в Польщі, навіть із вуст політиків. Як ви це прокоментуєте?

- На це питання краще відповісти цифрами. До Польщі торік приїжджало загалом до двох мільйонів українців. У цей період рівень безробіття у країні зростав чи знижувався?

- Знижувався..

- Так, зараз у Польщі він є рекордно низьким. Українці нині рятують польський ринок праці, рятують польські виробництва, і я переконаний, що без цього мільйона працюючих мігрантів ми не досягнули б такого економічного зростання. Потрібно собі чітко сказати: Польща стала розвинутою країною, а міграція є частиною кожного розвинутого ринку праці.

В ЄВРОПІ ЗРОСТАТИМЕ КОНКУРЕНЦІЯ ЗА ЗАЛУЧЕННЯ УКРАЇНСЬКИХ ТРУДОВИХ МІГРАНТІВ

- Якими є подальші перспективи польського ринку праці для іноземців?

- Добра кон'юнктура на польському ринку праці триватиме ще три-чотири роки, коли працевлаштування зростатиме. Зараз викликом є те, щоб трудові мігранти з-за кордону залишалися в Польщі, навчалися, просувалися по роботі, купували тут помешкання, аби Польща ставала більш приязною для іммігрантів. Думаю, що це питання часу, коли інші країни нашого регіону, які є багатшими за Польщу, відкриються для мігрантів з України. Зараз Чехія відкриває свій ринок праці, німецький ринок також має 1,5 млн вакантних місць праці, і можливо вони також робитимуть якісь спрощення для іноземців.

- Ви згадали про Німеччину. Наскільки обгрунтованим є побоювання в Польщі, що, коли більш розвинуті країни відкриють свою ринки праці, то українці масово поїдуть туди?

- У Польщі мінімальна зарплата становить 400 євро, а в Німеччині - 1,5 тис. євро. Зрозуміло, якщо українці отримують доступ до німецького ринку праці, то вони туди поїдуть.

- І це є викликом для польських рекрутингових компаній?

- Ми також зможемо забезпечувати працівниками і німецький ринок праці. Але, звичайно, всі не виїдуть із Польщі. Для тих, хто вивчить польську мову і матиме змогу отримувати вищі заробітки, виїзд до Німеччини не матиме сенсу. Якщо така особа зароблятиме в Польщі 1,2 тис. євро, а в Німеччині - 1,5 тис. євро, але тут вона займатиме якусь важливу посаду, а в Німеччині виконуватиме важку фізичну працю, то звичайно ж вона обере Польщу. Питання також у масштабах - частина виїде, але більшість усе ж залишиться в Польщі.

Джерело: Укрінформ

ukrinform 0

Співпрацють з нами:

W celu realizacji zasady zgodnego z prawem, rzetelnego i przejrzystego przetwarzania Państwa danych osobowych w trakcie korzystania z naszych usług, przyjmujemy dokument zwany Polityką Prywatności. Polityka Prywatności określa w jaki sposób dbamy o Państwa dane osobowe i Państwa prawa.

 

Polityka Prywatności

 

1.Administrator Danych Osobowych

 

EWLIT sp. z o. o. sp. k. z siedzibą w Piasecznie, ul. Puławska 22/4, 05-500 Piaseczno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000553016, REGON: 361286554, NIP: 5223027292.

 

2.Inspektor Ochrony Danych

 

Z osobą pełniącą funkcję Inspektora Ochrony Danych można kontaktować się pod następującym adresem email: daneosobowe@ewl.com.pl

3.Podstawy Prawne przetwarzania danych osobowych

 

Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

4.Okres przetwarzania danych osobowych

 

Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą przez okres niezbędny do realizacji wskazanych celów przetwarzania, nie dłużej niż do czasu cofnięcia zgody na ich przetwarzanie lub wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.

5.Odbiorcy danych

 

W procesie realizacji celu przetwarzania, Państwa dane osobowe mogą być udostępnianie innym odbiorcom lub kategoriom odbiorców danych osobowych. Odbiorcami Państwa danych mogą być podmioty przetwarzające, które przetwarzają Państwa dane osobowe w imieniu Administratora Danych na podstawie umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.

6.Prawa osób, których dane dotyczą

 

W związku z przetwarzaniem Państwa danych przez Administratora Danych, przysługuje Państwu:

 1. prawo dostępu do treści danych, zgodnie z art. 15 RODO – prawo otrzymania potwierdzenia, czy przetwarzane są Państwa dane osobowe, a jeżeli są przetwarzane, są Państwo uprawnieni do uzyskania dostępu do nich, uzyskania ich kopii oraz do uzyskania następujących informacji: o celach przetwarzania, kategoriach danych osobowych, informacji o odbiorcach lub kategoriach odbiorców, którym dane zostały lub zostaną ujawnione, o okresie przechowywania danych lub o kryteriach ich ustalania, o przysługujących Państwu prawach związanych z przetwarzaniem Państwa danych osobowych, o możliwości wniesienia skargi do organu nadzoru, o źródle pozyskania danych osobowych, jeżeli nie zostały pozyskane bezpośrednio od Państwa oraz o profilowaniu i zautomatyzowanym przetwarzaniu decyzji;
 2. prawo do sprostowania danych, zgodnie z art. 16 RODO – jeżeli uzyskają Państwo informację o tym, że Państwa dane osobowe przetwarzane przez Administratora Danych są nieprawidłowe, nieaktualne lub niekompletne, mają Państwo prawo żądać ich niezwłocznego sprostowania lub uzupełnienia;
 3. prawo do usunięcia danych, zgodnie z art. 17 RODO, przy czym jeżeli wyrazili Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych, żądanie usunięcia odniesie taki sam skutek jak cofnięcie zgody;
 4. prawo do ograniczenia przetwarzania danych, zgodnie z art. 18 RODO – mogą Państwo zażądać zaprzestania ich przetwarzania za wyjątkiem ich przechowywania, w sytuacjach, gdy:
 • kwestionują Państwo prawidłowość danych osobowych- na okres, w którym Administrator Danych będzie weryfikował ich prawidłowość;

 

 • kwestionują Państwo zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych przez Administratora Danych;

 

 • Administrator Danych nie potrzebuje już tych danych, ale są one potrzebne Państwu do ustalenia, dochodzenia lub obrony jego roszczeń;

 

 • Wnieśli Państwo sprzeciw wobec przetwarzania – do czasu podjęcia decyzji przez Administratora Danych co do zasadności sprzeciwu;

 

 1. prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, zgodnie z art. 21 RODO;

 

 1. prawo do przenoszenia danych zgodnie z art. 20 RODO – otrzymać w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego dane osobowe, które dostarczyli Państwo Administratorowi Danych, jeżeli ich przetwarzanie odbywa się na podstawie Państwa zgody, lub zażądać przesłania tych danych innemu, wskazanemu przez Państwa administratorowi.

 

7.Możliwość wycofania zgody

 

W przypadkach, w których przetwarzanie Państwa danych odbywa się na podstawie zgody na przetwarzanie danych osobowych, przysługuje Państwu prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

W sytuacjach, w których Państwa dane były przetwarzane na podstawie zgody, wycofanie zgody uniemożliwia dalsze korzystania z usług oferowanych przez Serwis.

 

8.Przetwarzania danych poza terytorium UE

 

Administrator Danych oświadcza, że nie będzie przekazywał powierzonych danych osobowych poza terytorium Unii Europejskiej, chyba że z wyprzedzeniem uzyska pisemną zgodę osoby, której dane dotyczą oraz zapewni dopełnienie wszystkich obowiązków wynikających z RODO w zakresie transferu danych osobowych do państw trzecich.

9.Prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

 

W przypadkach uznania, iż przetwarzanie Państwa danych narusza przepisy RODO, przysługuje Państwu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

10.Pliki cookies

 

„Cookies” to niewielkie pliki tekstowe, które mogą być przechowywane na Twoim urządzeniu podczas wizyt w serwisach internetowych. Pozwalają one m.in. na zidentyfikowanie Twojej przeglądarki podczas kolejnych wizyt w rozmaitych serwisach.

EWLIT sp. z o.o. sp.k. korzysta z kilku rodzajów plików „cookies”.

 

 • „Cookies” niezbędne dla poprawnego działania witryny. Niektóre pliki „cookies” są niezbędne do tego, by zapewnić Ci możliwość pełnego wykorzystania witryny oraz oferowanych w niej funkcji. Dla przykładu, jeżeli chcesz porównać ze sobą parametry dwóch produktów, korzystamy z „cookies” by zapamiętać produkt porównywany. W tym czasie możesz odszukać w witrynie drugi z produktów do porównania.
 • „Cookies” weryfikujące odwiedziny pliki „cookies” które zapamiętują Twoje wizyty w naszej witrynie, podstrony, które szczególnie Cię zainteresowały oraz linki, w które kliknąłeś. Umożliwiają one personalizowanie określonych treści i dostosowywanie ich do indywidualnych preferencji użytkowników.
 • Jeżeli nie chcesz, by pliki „cookies” były przechowywanie na Twoim urządzeniu, możesz w każdej chwili zmienić ustawiania swojej przeglądarki w taki sposób, by nie pozwalała niektórym bądź wszystkim witrynom na ich przechowywanie bądź by za każdym razem powiadamiała Cię, gdy witryna chce przechować na Twoim urządzeniu taki plik.
 • Możesz także w każdej chwili usunąć te pliki „cookies”, które już zostały zapisane na Twoim urządzeniu. Ze względu na różnorodność dostępnych na rynku przeglądarek pozwalających na zapoznawanie się witryną, zarządzanie plikami „cookies” może się w nich różnić. Dlatego w celu zablokowania przyjmowania plików „cookies”, zalecamy zapoznanie się ze sposobem zarządzania funkcjami prywatności/bezpieczeństwa umieszczonymi w menu używanej przez Ciebie przeglądarki. Odnajdziesz je w menu w zakładce „Opcje” lub „Ustawienia”. Możesz też skorzystać z funkcji „Pomoc” w przeglądarce.